Китайският съвет за насърчаване на международната търговия посрещна българска делегация в Пекин
На 11 септември 2024 г., в последния ден от двуседмичното посещение на българската делегация в Китай, ръководена от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), се проведе ключова среща с Китайския съвет за насърчаване на международната търговия (CCPIT). Срещата се състоя в Пекин и бе водена от заместник-председателя на CCPIT и Китайската камара за международна търговия (CCOIC), д-р Джианлун Ю, който прие делегацията, включваща и представител на Русенската търговско-индустриална камара (РТИК). Това бе важен момент от програмата, подчертаващ активното участие на двете страни в търговско-икономическите отношения.
CCPIT, създаден през 1952 г., е водеща организация в Китай за стимулиране на външно-търговските и икономически отношения. Съветът играе ключова роля в насърчаването на търговията, двустранните инвестиции и икономическото сътрудничество с международни партньори. Организацията предоставя множество услуги за бизнеса, включително правни консултации, арбитражни услуги, организиране на форуми и изложения, и активно подпомага китайски компании, които искат да разширят своите дейности в чужбина.
Акценти от срещата
По време на срещата д-р Джианлун Ю и председателят на БТПП Цветан Симеонов обсъдиха възможностите за разширяване на икономическото сътрудничество между България и Китай, като се акцентира върху развитието на партньорства в нови сектори. Д-р Ю отбеляза, че китайският бизнес търси нови възможности за разширяване в сфери като високи технологии, дигитални иновации, финтех, зелена енергия и инфраструктура. Той подчерта, че България е важен партньор в рамките на инициативата „Един пояс, един път“, която цели да засили търговските връзки между Китай и страните от Балканския полуостров и Европа.
Г-жа Стела Дионисиева, експерт програми и проекти в Русенската търговско-индустриална камара, презентира инвестиционния профил на Русе и възможностите за развитие на бизнеса в региона. Тя подчерта стратегическото местоположение на Русе, което свързва България и Румъния, както и потенциала на региона в сектори като индустриална автоматизация, зелени технологии и инфраструктура. Г-жа Дионисиева представи и услугите на РТИК, които подкрепят бизнес партньорства и създаването на условия за инвестиции в региона.
Д-р Ю изрази готовност да публикува информацията за Русе и инвестиционните възможности на официалния сайт на CCPIT, като така подпомогне по-широкото разпространение на възможностите за бизнес сътрудничество.
Продължаващо сътрудничество: Меморандум за сътрудничество между РТИК и CCPIT-Ningbo
Срещата с CCPIT е част от последователната работа на РТИК за разширяване на връзките между България и Китай. През юли 2023 г., по време на деловото посещение на българска делегация в Нингбо, бе подписан Меморандум за сътрудничество между РТИК и CCPIT-Ningbo. Меморандумът има за цел укрепване на търговските и икономически отношения между двете страни чрез поддържане на постоянни контакти, обмен на информация и подкрепа на бизнес делегации и форуми.
През 2023 г. Милен Добрев, изпълнителен директор на РТИК, води българската делегация на форум, организиран специално за тях, с водещи компании от района Jiangbei. Форумът даде възможност за представяне на българската икономика, инвестиционния климат и бизнес потенциала на участващите компании, както и за установяване на конкретни бизнес контакти.
Подписването на меморандума между РТИК и CCPIT-Ningbo символизира началото на задълбочено сътрудничество между двете организации. Споразумението обхваща дейности като обмен на информация за икономическото развитие, технологии и интелектуална собственост, както и организиране на икономически и търговски делегации между България и Китай.
Заключение и бъдещи инициативи
Срещата с CCPIT в Пекин и подписването на Меморандума за сътрудничество през 2023 г. са част от стратегическите усилия на Русенската търговско-индустриална камара за насърчаване на международните бизнес контакти и разширяване на търговските връзки между България и Китай. РТИК продължава да подкрепя своите членове, като съдейства за участието им в международни форуми и изложения, както и за установяване на нови партньорства.
Благодарение на стратегическата подкрепа на CCPIT, българските компании ще имат по-добри възможности за достъп до китайския пазар и за създаване на дългосрочни бизнес отношения, които ще стимулират двустранната търговия и икономическо развитие.