DIRECT

Насърчаване на дигиталната отговорност чрез образование и обучение: Представяне на проект DIRECT

В един все по-дигитален свят етичното използване на технологиите вече не е само теоретичен въпрос — това е ежедневна реалност. От изкуствения интелект до социалните мрежи, дигиталните технологии оформят начина, по който живеем, работим и общуваме. С тази трансформация идва и отговорността да гарантираме, че тези инструменти се използват етично и приобщаващо. Тук се включва проектът DIRECT.

С гордост ви представяме проекта DIRECT — иновативна инициатива, насочена към насърчаване на образованието и обучението по дигитална отговорност в цяла Европа и извън нея. Проектът е с продължителност 36 месеца и се финансира по програмата „Еразъм+“ на ЕС. Но какво означава дигитална отговорност? Това е концепция в развитие, която обхваща ценности, норми и принципи, ръководещи както отделните хора, така и организациите при етичното проектиране, разработване и използване на дигитални технологии. В своята същност дигитална отговорност гарантира, че технологиите служат на човечеството — безопасно, справедливо и устойчиво.

Какво е дигитална отговорност?

Дигиталната отговорност е ангажимент за използване и споделяне на дигитални технологии при условия на сигурност, етика и отговорност, с цел да защитим себе си и другите. Всъщност, защитата на личната дигитална неприкосновеност е по-важна от всякога на фона на нарастващите рискове от атаки, киберпрестъпления и неподходящо поведение, използващи новите технологии като средство.

Важно е да осъзнаем, че неправилната употреба на ИКТ (информационни и комуникационни технологии) в аспекти като уважение, поверителност, право на изключване, сигурност, етика или внимателно споделяне, не само засяга нас лично, но също така оказва пряко въздействие върху други — например автори, чиито авторски права могат да бъдат нарушени.

На този етап трябва да подчертаем, че дигиталната отговорност не засяга само частни лица, но има значение и за фирми, които трябва проактивно и устойчиво да управляват дигиталната си информация, както и за организации, които събират данни и трябва да прилагат правилна анонимизация. В същността си, дигиталната отговорност означава:

  • Използване на технологии по начин, който минимизира вредата и максимизира ползата.
  • Осъзнаване на въздействието на технологиите върху хората, обществото и околната среда.
  • Етично и отговорно поведение в онлайн пространствата.
  • Защита на личната информация и неприкосновеността на другите.
  • Насърчаване на дигитално равенство и приобщаване.

Основни дигитални отговорности

Преди да преминем към конкретни примери, искаме да споделим с вас списък с основни дигитални отговорности, които помагат за създаване на етична и сигурна информационна среда:

  • Използвайте подходящ език и се дръжте уважително при взаимодействие с другите. Това е от съществено значение, особено по теми като кибертормоз.
  • Уважавайте мненията и идеите на другите. Отделяйте време да изслушате и обмислите различни гледни точки, преди да изразите мнение, което може да е необективно.
  • Спазвайте всички закони за интелектуална собственост, за да не се нарушават дигиталните права на създателите.
  • По предходната точка следва задължението да се иска разрешение и предварително съгласие от легитимния автор, преди да се използва негово съдържание. В този смисъл е важно да сте запознати с правилата на GDPR.
  • Уважавайте правилата за поведение и етикет на всяко интернет пространство.
  • Докладвайте киберзаплахи или неподходящо използване на дигитални ресурси.
  • Познавайте и прилагайте мерки за киберсигурност на устройствата и платформите, които използвате: имейл, социални мрежи, уебсайтове и др.

Какво ще постигне проекта DIRECT?

Проекта започва с разработването на цялостна рамка за дигитална отговорност, основана на реални етични дилеми от различни професионални и социални контексти. В допълнение, ще разработени:

  • Иновативни обучителни пътеки, ориентирани към практически умения и етично мислене,
  • Аналитичен инструмент за умения, който да персонализира обучението,
  • Удобна дигитална платформа, която да направи обучението по дигитална отговорност достъпно, адаптивно и мащабируемо.

Тези инструменти ще положат основата за бъдещи инициативи, които ще насърчават отговорното използване на дигитални технологии и ще подпомагат устойчивостта на обществото в дългосрочен план.

Като ключов партньор в проекта DIRECT, Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) внася ценен опит в областта на бизнес развитието, дигиталните иновации и ангажираността на общността.

Със своята силна регионална мрежа, РТИК подпомага създаването и разпространението на практични инструменти за дигитална отговорност, като насърчава индивидуалните лица и организациите да възприемат етични, сигурни и приобщаващи дигитални практики в цяла Европа.

Ако искате на научите повече, посетете официалният уебсайта на проекта, както и неговите профили в социалните мрежи.
Website – https://directproject.eu/
Facebook – https://www.facebook.com/profile.php?id=61576348810105
LinkedIn – https://www.linkedin.com/showcase/directproject-eu/

Подобни статии

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате новини, актуална информация за проекти и известия за предстоящи събития.

Политика за поверителност