ЕС предлага на САЩ премахване на митата върху индустриалните стоки
7 април 2025 г., Брюксел – Европейската комисия отправи официално предложение към Съединените американски щати за пълно премахване на митата върху индустриалните стоки между двете страни. Това стана ясно от изказване на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, направено по време на съвместна пресконференция с норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре.
„Европа винаги е готова за добро споразумение. Затова предлагаме схема „нула за нула“ по отношение на индустриалните мита, каквато вече успешно сме въвели с много от нашите търговски партньори“, заяви фон дер Лайен.
Предложението идва на фона на нови едностранни търговски мерки от страна на американския президент Доналд Тръмп. От 9 април САЩ въвеждат 20% мито върху почти всички вносни стоки от ЕС, като за стомана, алуминий и автомобили ставката достига 25%. Общо над 380 млрд. евро износ от ЕС ще бъдат засегнати от новите тарифи.
Потенциална ескалация на търговското напрежение
В отговор Европейската комисия обяви, че предпочита преговори, но е готова да приложи контрамерки, ако не бъде постигнато споразумение. Сред възможните действия е използването на Инструмента срещу икономическа принуда (Anti-Coercion Instrument), приет от ЕС през 2023 г., който позволява ограничаване на достъпа на американски компании до обществени поръчки в Европа.
Търговските министри на 27-те страни членки на ЕС вече са одобрили първи пакет от ответни мита, който ще влезе в сила на 15 април. Обсъжда се и втора вълна от санкции, насочена срещу внос на стойност до 28 млрд. долара. Сред засегнатите стоки са потребителски и промишлени продукти, като дори се разглеждат мита върху уиски и диаманти.
Риск от отклоняване на търговията към Европа
Европейската страна изразява и притеснение, че новите мита на САЩ върху страни от Азия – достигащи до 54% за Китай – могат да доведат до пренасочване на евтини, субсидирани стоки към европейския пазар. Затова Комисията обяви създаването на специална работна група – Import Surveillance Task Force, която ще следи за резки увеличения на вноса по определени категории.
Исторически контекст
Идеята за „нула за нула“ тарифи между ЕС и САЩ не е нова – тя беше част от преговорите за Споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (TTIP), което обаче бе замразено по време на първия мандат на Тръмп. Въпреки че индустриалните стоки, като автомобили и химикали, не са особено спорни, разногласията в областта на селското стопанство и регулациите тогава осуетиха постигането на съгласие.
Заключение
Позицията на ЕС остава ясна – отвореност за диалог, съчетана с готовност за защита на европейските интереси. Преговорите със САЩ ще бъдат определящи не само за бъдещето на трансатлантическата търговия, но и за глобалните икономически потоци в контекста на растящи протекционистични мерки.
Русенската търговско-индустриална камара ще следи отблизо развитието на преговорите и потенциалното въздействие върху българските компании с външнотърговска дейност. Организацията остава на разположение на своите членове и партньори за допълнителна информация и подкрепа.
Източници:
- Verhelst, K. (2025, April 7). EU offers Trump removal of all industrial tariffs. Politico.
- Liboreiro, J. (2025, April 7). Von der Leyen offers Trump ‘zero-for-zero’ tariffs deal on all industrial goods. Euronews.
- Blenkinsop, P. (2025, April 7). EU would rather negotiate US tariffs, but will start collecting duties in one week. Reuters.
Забележка: Настоящата публикация е създадена с подкрепата на генеративен изкуствен интелект, като съдържанието е преработено и адаптирано от автора, за да гарантира съответствие с контекста на новината.