Русенската рафинерия за биодизел „Астра Биоплант“ – в челната тройка на компаниите в страната по приходи
Компанията измества Лукойл и така заема лидерската позиция в сектор „Горива“ според ежегодната класация на Капитал.
Проектът „Астра Биоплант“, част от групата „Булмаркет“ започва през 2007 г. с проектирането и изграждането на съвременен завод за производство на растителни масла и биодизел. Той е съобразен с всички правила и изисквания на Европейската Общност. Към момента групата оперира на 30 производствени площадки и капацитетът е над 300 хил. тона биодизел годишно.
Производствените мощности на „Астра Биоплант“ са стратегически разположени на 20 км. източно от гр. Русе в близост до Дунав мост. В региона традиционно се добиват маслодайни семена и по този начин се задоволяват изцяло изискванията за суровини, необходими за производството на биодизел.
Локацията на завода спомага и за лесно извършване на доставките както до български и румънски клиенти, така и до западноевропейски дестинации. Производствените мощности се намират на 5 км от река Дунав и на 9 км от пристанище Булмаркет.
Днес компанията се нарежда на трето място по приходи в страната и на първо място в своя сектор, като за последната година този показател възлиза на стойност 3 336 886 лв. Това е положително изменение с цели 91,94% спрямо предходната година. На второ място се намира държавната НЕК с приходи от 4 118 028 лв., а лидер в класацията на Капитал е медодобивният германски завод „Аурубис“ с приходи от 6 614 395 лв.
Повече за класацията четете ТУК.
В последните години вниманието на компанията се насочва към биогоривата от второ поколение, които пестят с 40% повече въглеродни емисии спрямо тези от първо и близо 10 пъти повече от минералните горива. Делът на биодизела от второ поколение в общия обем на производство на „Астра Биоплант“ достига до 30%. Целта е в следващите 3 до 5 години да нарасне до 60-65%. „Това е горивото, което най-добре се вписва в новата нисковъглеродна реалност, към която се стремим“, посочват от компанията в интервю за Капитал и допълват, че дългосрочната им цел – до 2035 г. е самото предприятие да постигне въглеродна неутралност.