Тортата „Гараш“ и Русенската търговско-индустриална камара: Исторически корени, наследство и отбелязване на рождения ден на тортата
Всеки ден преживяваме различни събития и моменти, някои от които имат способността да се превърнат във важна част от нашата колективна история и наследство. Едно от тези събития, което е оставило незабравим отпечатък в културата и историята на Русе и България като цяло, е създаването на световноизвестната торта „Гараш“. Нейното създаване съвпада с формирането на Първата българска търговска камара, двете събития имат уникална връзка, която ще разгледаме по-подробно.
Създаване на тортата „Гараш“
След като се установяват в Русе в резултат на събитията от Руско-турската война (1877-1878), Коста Гараш и неговата съпруга Тереза започват нова глава в живота си. През 1885 г. те вземат под наем престижния хотел „Ислях хане“, където прилагат своите кулинарни умения в подобряването на услугите в хотела.
Блестящият момент в кариерата на Гараш идва на 21 юни 1890 г., когато е поканен да подготви банкет за 80 души по случай пристигането на княжеския наместник и министър-председател Стефан Стамболов. Събитието е значимо и за стопанското развитие на страната, тъй като съвпада с основаването на Първата българска търговска камара. В този исторически контекст Коста Гараш, обучен сладкар във Виена, създава своя шедьовър – торта „Гараш“.
Така на 19 юли 1890 г. се предполага, че тортата „Гараш“ е сервирана за първи път, придружена от девет бутилки шампанско, и се дава началото на една от най-вкусните традиции в българската кулинария.
Основаването на Първата българска търговска камара
Същевременно със създаването на тортата „Гараш“, в Русе се случва още едно значимо събитие. През 1890 г., се формира Първата българска търговска камара, която събира деловите хора в града с цел защита на интересите на търговско-производителните слоеве и да функционира като съветник на правителството по икономически въпроси.
Между 1885 и 1903 г., в Русе са регистрирани 135 търговски фирми, а градът става и място на създаване на първите акционерни дружества в България. Въпреки своето икономическо значение, търговската камара не се ограничава само до представителни събития и в края на 1890 г., членовете на Камарата са били инициатори за учредяване на Първото българско застрахователно акционерно дружество „България“.
Така, докато тортата „Гараш“ слави своето рождение с присъствието на министър-председателя Стефан Стамболов, Първата българска търговска камара започва своята дейност и полага основите на българския бизнес и икономическо развитие.
Тази история е пример за как едно събитие може да доведе до незабравими моменти и да остави знаменателни следи в нашата история и култура. И тъй като тази година отбелязахме 133-тата годишнина от създаването на Русенската търговско-индустриална камара, ето и съответното споменаване на рождението на тортата „Гараш“, която продължава да радва своите ценители по целия свят.