Untitled design 1
|

Насърчаване на сътрудничеството между бизнеса и науката чрез малки иновативни грантове за МСП

Министерството на иновациите и растежа стартира процедура BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)“, част от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (2021–2027). Тази инициатива цели да насърчи сътрудничеството между научния и бизнес сектор, като подпомогне предприятията да интегрират научни решения в своите производствени и бизнес процеси.

Основна цел и предназначение

Процедурата е насочена към микро-, малки и средни предприятия, които желаят да използват научна експертиза за въвеждане на иновации, разработване на нови продукти и услуги или оптимизиране на своите процеси. Чрез фиксирани грантове, предприятията ще могат да получават услуги от утвърдени доставчици на знания, сред които университети, научни организации, центрове за компетентност и върхови постижения, както и други научноизследователски инфраструктури, регистрирани в Националната пътна карта за научна инфраструктура.

Финансови параметри на програмата

Грантовете са разделени на два фиксирани размера:

  • 14 710 лв. за една услуга
  • 29 420 лв. за две услуги

Средствата се предоставят само при постигнати конкретни резултати, като процедурата е в съответствие с европейските изисквания за държавна помощ. Общият бюджет на програмата възлиза на 25 млн. лв., от които 20,575 млн. лв. са финансирани от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), а останалите 4,425 млн. лв. – от националния бюджет.

Платформа за сътрудничество

Кандидатите могат да изберат нужните им услуги чрез специално създадената Платформа за сътрудничество между висши училища, изследователски организации и бизнеса. Платформата е достъпна на s2b.nacid.bg и предлага разнообразие от услуги, които предприятията могат да използват за реализиране на своите иновационни проекти.

Процес на кандидатстване

Подаването на проектни предложения се осъществява изцяло онлайн чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН). Формулярът за кандидатстване и придружаващите документи трябва да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП) и подадени до 16:30 ч. на 28 март 2025 г. чрез модула „Е-кандидатстване”.

Като ключов партньор на бизнеса, Русенска търговско-индустриална камара подчертава значимостта на услугите с висока научна стойност за постигане на устойчив растеж и насърчава предприятията да използват научния потенциал за решаване на технологични предизвикателства.

Повече информация и указания за кандидатстване можете да намерите на страницата на ИСУН.

Подобни статии

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате новини, актуална информация за проекти и известия за предстоящи събития.

Политика за поверителност