Посланикът на Индия посети Русенската търговско-индустриална камара с фокус върху икономическото и образователно сътрудничество
На 15 май 2025 г. Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) имаше честта да посрещне Н. Пр. г-н Арун Кумар Саху – извънреден и пълномощен посланик на Република Индия в България. По време на визитата той се срещна с изпълнителния директор на РТИК, г-н Милен Добрев, като двете страни обсъдиха конкретни възможности за сътрудничество между Индия и региона на Русе в сфери като инвестиции, образование и административен обмен.
Г-н Саху изрази готовност за надграждане на традиционно добрите двустранни отношения с конкретни стъпки в подкрепа на бизнеса и институционалните партньорства. По време на срещата бяха очертани потенциални области за икономическо сътрудничество, включително индустриално производство, автомобилни компоненти, ИТ сектора, фармация и агробизнес. Посланикът акцентира върху стратегическия интерес на Индия към Югоизточна Европа и подчерта важната роля на Русе като свързващо звено между европейските и азиатските пазари.
Сред основните акценти на срещата бе и предстоящото организиране на бизнес срещи между индийски и русенски компании, планирани за началото на юни 2025 г. Инициативата ще събере представители на компании от двете страни с цел изграждане на директни търговски и инвестиционни партньорства. Събитието ще бъде организирано съвместно с Посолството на Индия в България и Българската търговско-промишлена палата.
Посланик Саху, който пое поста си в София през януари 2025 г., е дипломат с богат международен опит. Като ръководител на мисията на Индия в България, той поставя силен акцент върху задълбочаването на бизнес контактите, академичния обмен и културното сътрудничество. През първите месеци от своя мандат той вече осъществи визити в редица български градове, като демонстрира последователна подкрепа за развитието на регионалната свързаност и инвестиционната активност.
Русенската търговско-индустриална камара приветства визитата като положителен знак за разширяване на международното сътрудничество. Камарата ще продължи да насърчава проекти, които обединяват бизнеса, образованието и институциите в посока на устойчив растеж и международна свързаност.