cybersecurity

Сигурност и устойчивост в мрежата: Как Европа се подготвя за бъдещето?

Дигиталните технологии са неизменна част от нашето ежедневие – от смарт часовници до смарт домове, продукти и софтуер, които съдържат дигитални компоненти, са навсякъде около нас. Въпреки това, все още малцина осъзнават рисковете за киберсигурността, които тези технологии могат да представляват.

На 10 декември 2024г. влезе в сила новият Законодателен акт за киберустойчивостта – ключов момент в стремежа на ЕС да засили сигурността на гражданите и бизнеса срещу кибератаки. Законодателният акт има за цел да защити както потребителите, така и бизнеса при покупката и използването на софтуер и хардуерни продукти с дигитален компонент, адресирайки ключови проблеми като недостатъчно добро ниво на киберсигурност в много от наличните продукти и липсата на своевременни актуализации за сигурност. Освен това, закона предлага решения за предизвикателствата, свързани с избора и конфигурирането на продукти, така че те да отговарят на съвременните стандарти за киберсигурност.

Новите изисквания, заложени в закона, значително ще улеснят потребителите и бизнеса при избора на продукти с цифрови елементи, като ще бъде по-лесно да се разпознаят хардуерни и софтуерни продукти, които предлагат надеждни функции за киберсигурност. Продуктите ще бъдат обозначавани с „СЕ“, за да указват, че отговарят на изискванията на новия регламент. Това ще позволи по-информиран избор и ще създаде по-голямо доверие към продуктите с тази маркировка, които изцяло ще отговарят на стандартите на Законодателния акт за киберустойчивостта.

Едно от основните нововъведения на закона е въвеждането на задължителни изисквания за киберсигурност, които производителите и търговците трябва да спазват. Тези изисквания обхващат всички етапи – от планирането и проектирането до разработването и поддръжката на продуктите. Производителите също така ще бъдат задължени да осигуряват грижа за продуктите през целия им жизнен цикъл. За някои продукти, които са от особено значение за киберсигурността, като например мрежови рутери, IoT устройства и софтуер за управление на достъп, ще бъде необходимо преминаването на оценка от трета страна, извършена от упълномощен орган, преди те да бъдат пуснати на пазара в Европейския съюз.

Новите правила прехвърлят отговорността към производителите, които ще трябва да гарантират, че техните продукти с дигитални елементи са сигурни и надеждни. Това ще позволи на потребителите и бизнеса да вземат информирани решения и да разчитат на киберсигурността на продуктите, които използват. С въвеждането на Законодателния акт за киберустойчивостта, Европейският съюз прави решителна стъпка към създаването на по-сигурна дигитална среда за всички.

Като ключов партньор на бизнеса, и чрез изпълнението на инициативи като Digital Twin – Дигитални близнаци за интелигентно производство, Русенска търговско-индустриална камара подчертава значимостта на киберсигурността за устойчивото развитие на предприятията и насърчава използването на иновации и добри практики за справяне с дигиталните предизвикателства.

Подобни статии

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате новини, актуална информация за проекти и известия за предстоящи събития.

Политика за поверителност