Add a heading 2560 x 1707 px 1

Роботизацията в индустрията и как тя трансформира бизнес процесите

Роботизацията в индустрията представлява внедряването на автоматизирани машини и роботи, които изпълняват различни задачи – от сглобяване и заваряване до контрол на качеството и опаковане. Тези роботи са програмирани да извършват дейности, които традиционно изискват човешка намеса, но с по-голяма скорост, точност и последователност.

Вероятно когато чуете роботи и машини си представяте апокалипсиса от калибъра на „Терминатор“, но в реалност (поне засега) в съвременната индустрия роботите играят ключова роля, тъй като могат да работят непрекъснато – 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, с впечатляваща прецизност и постоянна ефективност. Те не се уморяват, изпълняват задачите си с безупречна точност и надеждност, като по този начин значително намаляват производствените разходи и увеличават производителността. Още в ранните години на Индустрия 4.0 започна да се говори за т.нар. „тъмни фабрики“ или такива в които производството е напълно автоматизирано и не изисква приъствието на човешка работна ръка. Футуристично или не, за предприятията, роботите са безупречни „служители“, които с постоянен принос подпомагат развитието и повишават конкурентоспособността на фирмите.

В България, въпреки че темпът на внедряване на роботи и автоматизация е по-бавен, предприятията започват да разпознават ползите от тези иновации и все по-често ги интегрират в своите производствени процеси. В тази статия ще разгледаме как роботизацията се развива у нас и какви са перспективите и предизвикателствата за бизнеса.

Роботизацията в България: състояние и тенденции

В глобален мащаб, нивото на роботизация в индустрията се измерва с броя на индустриалните роботи на 10,000 заети лица в производството. Според данни на Международната федерация по роботика (IFR), България е сред страните в Европа с по-ниско ниво на индустриална роботизация. През 2022 г., България има около 18 индустриални робота на 10,000 заети лица, докато средното за Европа е 106 робота. Въпреки това, тези числа бавно се увеличават, като предприятията в страната започват да разпознават ползите от автоматизацията.

Индустрия 4.0 даде ход на безпрецедентна модернизация и дигитализация на глобалната индустрия, включително и в България. В някои отрасли, като например в автомобилната индустрия и производството на електроника, нивото на роботизация е значително по-високо. Компании като „Хускварна България“ и „Бадер България КД“, които са част от международни корпорации, и които РТИК с гордост може да нарече свои членове, активно внедряват роботи в своите производствени процеси, от производството на компоненти и сглобяване на продукти до обработка, рязане и зашиване на кожени изделия. От другата страна – създатели на роботизирани решения за бизнеса и членове на РТИК като  SIVIKOБуллитт Инженеринг АД и СЛ Индъстрис ЕООД, са само някои от имената в бранша, които допринасят за успешната роботизация и дигитализация на българските бизнеси в региона, в страната и чужбина. В допълнение организации на национално ниво като Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), активно спомага за популяризирането на роботизацията у нас, като обединява над 80 технологични компании в България, и е първа точка на контакт на членовете си за множество възможности като пилотни проекти, износ на продукти, набиране на финансиране и стартиране на съвместна дейност.

Ето и едно кратко видео на успешно реализираните проекти на SIVIKO, за роботизирано палетизиране на кутии с вакуумно захващане:

Ползи от роботизацията за българския бизнес

С въвеждането на роботизацията, българските компании несъмнено имат възможността да повишат своята конкурентоспособност на международните пазари. Ето и някои от основните предимства:

  • Роботите работят непрекъснато и увеличават обема на продукцията, което дава конкурентно предимство на компаниите и може да значително да повиши производителността им.
  • Роботите изпълняват задачи с висока точност, намалявайки грешките и осигурявайки по-добро качество на продуктите.
  • Въпреки първоначалната инвестиция, роботизацията води до дългосрочни икономии от по-ниски разходи за труд и отпадъци, съответно и до намаляване на производствените разходи.
  • Роботите намаляват риска от трудови злополуки, като поемат опасните и рискови задачи.
  • Индустриалните роботи могат лесно да се пренастроят за да изпълняват различни задачи, което е полезно за бързо променящи се пазарни условия.
  • Роботизацията насърчава въвеждането на нови технологии и създаването на иновативни продукти и бизнес модели, тласкайки го да бъде по-иновативен в дългосрочен план.
  • Роботите компенсират липсата на квалифицирани кадри, позволявайки на бизнеса да продължи да се развива без да зависи осезаемо от състресения на трудовия пазар като недостига на работна ръка.
  • Автоматизираните процеси намаляват енергийните разходи и отпадъците, подпомагайки екологичната отговорност на бизнеса и подобрявайки устойчивостта му.

Въпреки многото предимства, които роботизацията предлага за бизнеса, въвеждането ѝ в България среща редица трудности. Някои от тези предизвикателства са свързани с високата първоначална инвестиция, недостига на квалифицирана работна ръка, забавения процес на дигитализация, регулаторни и законови предизвикателства, както и липсата на адекватна инфраструктура за иновации. Според проучване на Евростат от 2023 г., само около 9% от производствените предприятия в България използват роботи или други форми на автоматизация, докато в Германия и Италия този дял надхвърля 30%. Въпреки че българската индустрия изостава в сравнение с водещите страни в Европа, перспективите за развитие на роботизацията са положителни, като се наблюдава постоянен ръст в инвестициите в нови технологии.

Роботизацията представлява значима стъпка напред в трансформацията на индустриалния сектор в България. С нарастващото значение на автоматизацията, компаниите, които интегрират роботи в своите производствени процеси, имат възможност да повишат производителността, качеството на продукцията и конкурентоспособността си на глобалния пазар. Въпреки предизвикателствата, пред които е изправен българският бизнес, преимуществата на роботизацията не могат да бъдат пренебрегнати, вече имаме налице и доказателства че това може да се случи и по един достъпен начин. Независимо, че темповете на внедряване са по-бавни в сравнение с други европейски държави, българската индустрия започва да се ориентира към автоматизацията, което е обещаващ знак за бъдещето на производствения сектор в страната.

Ако теми като дигитализацията, роботика, Индустрия 4.0 са от интерес за вас, ви каним да научите повече и за активните ни инициативи в тези сфери като проектите Digital Twin и BeDigital, където работим по създаваното на качествено обучително съдържание достъпно за всеки. В случай, че желаете да научите повече относно роботизацията и внедряването и в бизнеса, както и да се запознаете с представители на успешно интегриране на подобни проекти, съвсем скоро ще имате възможност да го направите лице в лице в планираните ни събития за месец Ноември 2024г. Следете секция „Събития“ в нашия уебсайт за повече информация.

Подобни статии

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате новини, актуална информация за проекти и известия за предстоящи събития.

Политика за поверителност